ESRA ABACİOĞLU AKCAN - Soprano : Biyografi

"Nadir Bir Ses..."
- Orkestra Dergisi

1989 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde eğitimine başlayan sanatçı, Ankara Devlet Opera ve Balesi solistlerinden Gölge Şekeramber’le çalışmalarına başladı.

1996 yılında Yüksek Lisans eğitimine başlayan Esra Abacioğlu Akcan, birçok değerli sanatçı ile çalışma imkanı buldu ve 1999’da aynı üniversitenin yüksek lisans şan bölümünün ilk mezunu oldu. Aynı yıllarda Leyla Gencer’in şan seminerine aktif olarak katıldı.

1999 yılında Antalya Devlet Opera ve Balesi’nin açtığı sınavı kazanan sanatçı, yetenekleri ile öne çıkan bir soprano solisti olarak dikkatleri üzerine çekti ve bu kurumun ilk soprano solisti oldu.

Esra Abacioğlu Akcan, Antalya Devlet Opera ve Balesi’nin ilk opera eseri olan La Traviata’nın prömiyerini “Violetta” rolüyle 2000 yılında gerçekleştirdi. Sanatçı aynı eserle, Aspendos Antik Tiyatrosu’nda gerçekleştirilen, 8. 9. ve 10. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivallerinde yaptığı sezon açılışı temsillerinde Violetta rolüyle büyük başarı kazandı.

Akcan, 2004 ve 2005 yılları dahil olmak üzere Aspendos Opera ve Bale Festivali’nde toplam 10 temsil yaptı.

2001 yılında Lehar’ın “Şen Dul” adlı operetinde “Hanna Glawari” rolü ile prömiyer gerçekleştirdi.

2002 yılında sahnelenen Gaetano Donizetti’nin, L’Elisir D’amore operasında “Adina” rolüyle prömiyer gerçekleştirdi. Aynı yıl W.A. Mozart’ın “Requiem” adlı eserini seslendirdikten sonra, bilgi görgü yoluyla Avusturya’ya giden sanatçı burada Prof. Kammerseangerin Margarita Lilova ile meslek kariyer çalışmalarına başladı.

Aynı dönemde Viyana Operası (Wiener Staatsoper) Orkestra Şefi Max Cencic, Prof. Ernst Maerzendorfer, Prof. Frank Fanning ve Korrepetitör James Pierson gibi önemli isimlerle çalışma imkanı buldu ve çeşitli konserler verdi.

1999 – 2004 yılları arasında birçok konserde solist olarak görev alan sanatçı, 2004 yılında sahnelenen, Giacomo Puccini’nin La Boheme adlı operasında “Musetta” rolünü ve F. Tüzün’ün Midas’ın Kulakları adlı eserinde “Ay Tanrıça” rollerini seslendirdi.

2005 yılından itibaren Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde görev alan sanatçı La Traviata – “Violetta”, Don Pasquale – “Norina”, La Boheme – “Musetta” rollerini sayısız kere başarıyla seslendirdi.

2005 - 2007 yılları arasında İstanbul ve Ankara’da birçok konser veren sanatçı, 2006 yılında piyanist Maria Nowotna ile beraber Chopin Liedleri’nden oluşan ilk CD sini oluşturdu.

2008 yılında Viyana Konzerthaus Schubert Salonunda W.A. Mozart, Giuseppe Verdi, Gaetano Donizetti, Richard Strauss ve Leonard Bernstein’in eserlerinden oluşan bir resital verdi. Aynı yıl piyanist Kamerhan Turan ile birlikte Viyana Konzerthaus Schubert Salonunda’nda Beethoven’ın “Ah! Perfido” adlı eserini sergiledi.

2009 ve 2010 yıllarında W.A. Mozart’ın Idomeneo operasında “Elettra”yı seslendirdi. 2010 ve 2011 yıllarında Uluslararası Aspendos Festivali’nde “Saraydan Kız Kaçırma” (The Abduction from the Seraglio) operasında yer aldı.

2011 yılında Bösendorfer Konser Salonu’nda; Mag. Art. Dieter Paier ile Mozart, Schubert, Chopin, Lizst, Rahmaninov, Yalçın Tura ve Selman Ada’nın eserlerinden oluşan repertuarı seslendirdi.

2012 senesinde Bösendorfer konser salonunda Mozart, Lizst, Rossini ve Richard Strauss liedlerinden oluşan eserleri seslendirdi.

2013 yılında Uluslararası North Aegean Müzik Festivali’ne katıldı ve Diva Cheryl Studer ile yorum çalışmaları (enterpretasyon) yaptı ve performans sergiledi.

2013 ve 2015 yılları arasında birçok resital verdi. 2013 yılında Aspendos Opera ve Bale Festivali’nde Saraydan Kız Kaçırma (Die Entführung aus dem Serail) operasında “Blonde”yi seslendirdi. Bunun yanı sıra, J.Strauss’un, Die Fledermaus adlı operetinde “Rosalinde”yi seslendirdi.

2014 yılında Ankara Devlet Opera’sında, Bellini’nin “I Puritani” adlı eserinde “Elvira”yı başarılı bir şekilde sergiledi.

2015 yılından itibaren İstanbul Devlet Opera ve Balesi solisti olarak mesleğini devam ettirmekte olan Esra Abacioğlu Akcan, yurt içi ve yurt dışı kariyerine devam etmektedir.

Esra Abacıoğlu Akcan, Ankara’da bulunan Akademi Akcan Müzik Bale Dans Eğitim Merkezi ile müzik kültürünü geliştirirken, Türkiye’nin Tek Gerçek Klasik Müzik Dergisi, “Opus Klasik Müzik Dergisi” ile de sanata destek vermeye devam etmektedir.