Hakkında – Esra Abacioğlu Akcan

Nadir Bir Ses…

– Orkestra Dergisi
Esra Abacioğlu Akcan-Soprano

Soprano

Esra Abacioğlu Akcan

Lisans ve Yüksek Lisans çalışmalarını Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde tamamladı. Bu sırada pek çok yabancı ve Türk şefleri ile çalışma fırsatı buldu.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi solisti olarak konserlerine devam eden Soprano Esra Abacıoğlu Akcan, Ankara’da bulunan Akademi Akcan Müzik Bale Dans Eğitim Merkezi ile müzik kültürünü geliştirirken, Türkiye’nin Tek Gerçek Klasik Müzik Dergisi, “Opus Klasik Müzik Dergisi” ile de sanata destek vermeye devam etmektedir. 

ÖZGEÇMİŞ (TÜRKÇE)

ÖZGEÇMİŞ (İNGİLİZCE)

ÖZGEÇMİŞ (ALMANCA)

KİLOMETRE TAŞLARI

Lisans ve Yüksek Lisans çalışmalarını Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde tamamladı. Bu sırada pek çok yabancı ve Türk şefleri ile çalışma fırsatı buldu.

Bu süreçte birçok MasterClass’a katıldı. Bu MasterClass’ların en önemlilerinden biri Diva(La Diva Turca)Leyla Gencer’in İstanbul’da gerçekleştirdiği Şan Semineri’dir.

Devlet sanatçısı Prof. Cüneyt Gökçer yönetiminde Ayten Gökçer ile Ustalar sınıfı (Maria Callas) ile ilk profesyonel sahne çalışmasını yaptı.

Aynı Üniversitede Yüksek Lisansını yaparken burada Devlet Sanatçısı Suna Korad ile de çalışma fırsatı da buldu.

1999 yılında Antalya Devlet Opera ve Balesi’ne girerek buranın ilk soprano solisti oldu.

2000 yılı sezonunda Antalya Devlet Opera ve Balesi solist sanatçısı olmaya hak kazandı. Burada Maestro Victor Dumanescu şefliğinde La Traviata operası ile debut gerçekleştirdi.

Ardından Antalya Devlet Opera ve Balesi’nin sahneye koyduğu Giuseppe Verdi’nin La Traviata operasının prömiyerini “Violetta” rolüyle gerçekleştirdi. Aynı eserle, 8. 9. ve 10. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivallerinde ve Antalya Devlet Opera ve Balesi’nin sezon açılışında Violetta rolünü başarı ile gerçekleştirdi.

Bu yıllarda Maestro LicinioMontefusco ile de şan çalışması yaptı.

2001 yılında Altan Günbay’ın sahneye koyduğu Lehar’ınLustigeWitwe“Şen Dul” adlı operetinde “Hanna Glawari” rolü ve 2002 yılında sahnelenenMaestro AleksanderSamouila (Rej. Gürçil Çelikbaş)ile GaetanoDonizetti’nin, Aşk İksiri ‘’L’ElisirD’amore’’ operasında “Adina” rolüyle prömiyer gerçekleştirdi.

2003 yılında Avusturya’ya giden sanatçı burada görgü ve bilgi kanunu kapsamında Kammersängerin Prof. MargaritaLilova ile mesleki kariyer çalışmalarına başladı.

Aynı dönemde Viyana StaatsoperOrkestra Şefi MaxCencic, Prof.ErnstMärzendorfer, Prof. Frank Fanning ve Korrepetitör James Pierson gibi önemli isimlerle çalışma imkanıbuldu ve çeşitli konserler verdi.

Türkiye’ye geldikten sonra Antalya Devlet Opera ve Balesi ile Giacomo Puccini’nin La Boheme adlı operasında(Rej. AleksanderTitel) “Musetta” rolünü ve F. Tüzün’ün Midas’ın Kulakları adlı eserinde “Ay Tanrıça” rollerini seslendirdi.

2005 yılından itibaren Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde görev alan sanatçı Aytaç Manizade’nin sahneye koyduğu La Traviata – “Violetta” Gürçil Çeliktaş ile Don PasqualeDon Pasqualesöyledi ve “Norina”, La Boheme – “Musetta” rollerini sayısız kere başarıyla seslendirdi.

2005 – 2007 yılları arasında İstanbul ve Ankara’da birçok konser veren sanatçı, 2006 yılında Viyana’da WendlundLung Stüdyosunda, piyanist Maria Nowotna ile beraber Chopin Liedleri’nden oluşan ilk CD sini oluşturdu.

2008 yılında Viyana Konzerthaus Schubert Salonunda W.A. Mozart, Giuseppe Verdi, GaetanoDonizetti, Richard Strauss ve Leonard Bernstein’in eserlerinden oluşan bir resital verdi. Aynı yıl piyanist Kamerhan Turan ile birlikte Viyana Konzerthaus Schubert Salonunda’nda Beethoven’ın “Ah! Perfido” konser aryasını seslendirdi

2009 ve 2010 yıllarında W.A. Mozart’ın Idomeneo operasında “Elettra”yı seslendirdi.

2010 ve 2011 yıllarında Mehmet Ergüven ile İdomeneo “Saraydan Kız Kaçırma” (The Abduction from the Seraglio) operası ve Yarasa Opereti (Rosalinde) ile Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivaline katıldı.

2011 yılında Bösendorfer Konser Salonu’nda; Mag. Art. KorrepetitörDieterPaier ile Mozart, Schubert, Chopin, Lizst, Rachmaninov, Yalçın Tura ve Selman Ada’nın eserlerinden oluşan repertuarı seslendirdi.

2012 senesinde Bösendorfer konser salonunda Mozart, Lizst, Rossini ve Richard Strauss liedlerinden oluşan eserleri seslendirdi.

2013 yılından itibaren Uluslararası North Aegean Müzik Festivali’ne katıldı ve Diva Cheryl Studer ile Yunanistan’ın birçok yerinde MasterClass ve konserler gerçekleştirdi.

2013 ve 2015 yılları arasında birçok resitaller verdi. 2013 yılında Aspendos Opera ve Bale Festivali’nde Saraydan Kız Kaçırma (DieEntführungaus dem Serail) operasında “Blonde”yi seslendirdi. Bunun yanı sıra, J.Strauss’un, DieFledermaus adlı operetinde “Rosalinde”yi seslendirdi.

2014 yılında Ankara Devlet Opera’sında, Gürçil Çeliktaş ile Bellini’nin “I Puritani” adlı eserinde “Elvira”yı başarılı bir şekilde sergiledi.

2015 yılından itibaren İstanbul Devlet Opera ve Balesi solisti olarak mesleğini devam ettirmeye başladı ve yurt içi ve yurt dışında birçok konser verdi.

2019 yılından kimsesiz çocuklar yararına Londra Covent Garden St. Paul’s Kilisesinde, BigIssue “3 Diva” yardım konserini gerçekleştirdi.

2021 yılında Türk 5’lileri ile anılan Cumhuriyet Dönemi ilk kompozitörlerinden Necil Kazım Akses (lied) şarkıları ile bir dünya prömiyeri de gerçekleştirmiştir.

2021-2022 sezonunda İstanbul Devlet Opera ve Balesi ile Atatürk Kültür Merkezi’nde Nikolay Rimski-Korsakov’un şarkılarının ilk seslendirmesi yaptı.

2021-2022 sezonunda ‘Çağdaş Türk Bestecilerinden Romantik Şarkıları Konseri’ nde yine ilk seslendirmelerini gerçekleştirdi.

2021-2022 sezonunda, Atatürk Kültür Merkezi ve Süreyya Sahnelerinde ‘Yeni Yıl Konseri’, Arpçı Pınar Sivritepe eşliğinde ‘Haendel ve Eva Dell’aqua Şarkıları Konseri’ ardından Baroktan Romantiğe başlığı ile Aylin Özuğur eşliğinde Resitaller yapmıştır.